„A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása" (Morus Tamás). Ennek szellemében munkálkodik a dorogi német önkormányzat már hosszú évek óta. Mindig is azon voltak, hogy megéljék hagyományaikat, beépítsék mindennapjaikba, ezzel példát mutassanak. Ha bárki rájuk gondol, a svábbál, illetve karácsony közeledtével a Luca napi rendezvény jut eszébe, mint az év két legkiemelkedőbb eseménye a svábság életében. Persze, ettől sokkal szerteágazóbb munkát végeznek az év során, melyet mindig Luca napján összegeznek.
A bányász zenekar
A december 8-i rendezvény hangulatát a bányász zenekar játéka alapozta meg, majd Kolonics Péterné elnök asszony beszélt 2012. történéseiről.
Eszerint még januárban részt vettek Pécsett a nemzetiségi önkormányzatok gálaműsorán a Kodály központban, majd a megyei svábbálon Csolnokon. Februárban a megyei német nemzetiségi testület a dorogi emlékházban tartotta ülését, majd következett a mindig nagy sikerű svábbál. Áprilisban a gyermekkórus rész vett a magyarországi német ifjúsági kórusok országos megmérettetésén, ahol ezüst minősítést szereztek. Idén először szavalóversenyt is rendeztek az általános iskolásoknak, a nagy érdeklődésnek köszönhetően jövőre is összemérhetik tudásukat a gyerekek.
A májusi Párbeszéd napján Dorogon köszönthették Wendlingen új polgármesterét, Steffen Weigel urat, és az a nagy öröm érte a német hagyományokat ápoló közösséget, hogy Alexander Lencsés, a Dorog-Wendlingen Baráti Egyesület elnöke kapta a Pro Urbe díjat.
Szintén májusban a vegyes kórus nagy sikerrel lépett fel Nyergesújfalun a Megyei Nemzetiségi fesztiválon. Júniusban Pannonhalmára kirándultak.
Júliusban a Falusi búcsútól volt hangos az emlékház udvara.
Szeptember 2-án a házba látogatott Dr. Erdő Péter bíboros, aki a kívülről felújított Szent József templom megáldása kapcsán töltött pár órát Dorogon.
Az önkormányzat zenekara, a Sváb party folyamatosan sok programon vesz részt, és továbbra is közreműködnek a Nemzeti Színház Vadászjelenetek Alsó-Bajorországból című darabjában.
Az idén két kategóriában megrendezett helytörténeti vetélkedő eredményét is kihirdette az elnök asszony. A csapatoknak egy dolgozat keretében a dorogi német népszokásokat kellett bemutatniuk, majd feladatsort töltöttek ki. A dolgozatok olyannyira jól sikerültek, hogy a svábház kiállító termében kaptak méltó helyet.
Az általános iskolák közül idén az Eötvös diadalmaskodott, majd a Petőfi és a Zrínyis csapatok lettek a helyezettek. A gimnazistáknál a „Ja genau!" csapat nyert, őket követte a „Wir wandern hin und her", majd a „Goldne Mannschaft".
A jövőt illetően egy nagy terv látszik megvalósulni: a német feliratú sírköveket sikerül megmenteni és felállítani a temetőben, melyhez dr. Tittmann János polgármester igyekszik minden segítséget megadni.
A beszámoló után a Dorogiak Dorogért Alapítvány elismerését adta át Dankó József elnök Szűcs Györgynek, a Dorogi Ipartestület elnökének.
A vegyeskórus a színpadon
Ezt követően ismét a zenéé volt a főszerep. Az önkormányzat vegyes kórusa szólaltatott meg hagyományos dallamokat Széher Lajos harmonika játékával kísérve.
Szvoboda Hanna és Szívós Brigitta szaval
Idén szavalatot is hallhattunk: Szvoboda Hanna és Szívós Brigitta mondtak németül verset. Továbbra is az ifjúságé volt a főszerep. Az önkormányzat gyermekkórusa énekelt három dalt Fódi Krisztina vezetésével.
"Angyalkák" dalolnak
Egy gyönyörű duettet is hallhattunk, Szezech Bora és Csipke Ágnes előadásában, Láng Veronika és Fódi Krisztina gitár kíséretével.
Utánuk Bohner Antal, a bányász zenekar vezetője vette át szót, és jubiláló zenészeket köszöntött. Palkó Ágnes már húsz esztendeje, Vázsonyi Gábor, Kostyál Balázs, Szányi Orsolya, Jurásek Tivadar és Dávid Zsuzsanna pedig tíz éve tagja a zenekarnak.
Jókedv, erő, dinamizmus
Vidám előadásukkal a fiatal leányvári táncosok pezsdítették fel a hangulatot. Az estet a Zagyi István karnagy vezette bányász zenekar és a vegyes kórus összeállítása zárta.
Találkozunk február 2-án, a Svábbálon!