Tünetek: hirtelen kezdet, magas láz, erős fejfájás, izomfájdalom, gyengeség, torokfájás, rossz közérzet.
Egy átlagos influenzaszezonban a lakosság minimum 5-10 %-a fertőződik meg a vírussal. A megbetegedés és szövődményei miatt halálozások is történhetnek, melyek főként időseknél, csecsemőknél, krónikus alapbetegségben szenvedőknél fordulnak elő. A betegség miatt az immunrendszer legyengül, így más fertőzésekre is fogékonyabb a szervezet. A tüdőgyulladás gyakori szövődmény, melyet pneomococcus baktériumok idéznek elő. Ez védőoltással szintén megelőzhető, mely a 60 éven felüli, krónikus betegeknek kifejezetten ajánlott.
Általános higiénés szabályok: a zsúfoltság, zárt terek kerülése, gyakori kézmosás, zsebkendőhasználat a cseppfertőzés megelőzésére, betegség esetén a személyes kontaktusok kerülése.
A védőoltás az influenza megelőzésének leghatékonyabb módja!
Az évente felvett védőoltásra a vírus változékonysága miatt van szükség, az előző évben kapott oltóanyag az idei szezonban már nem véd.
Térítésmentes védőoltást a kockázati csoportokba tartozók kaphatnak pl. bizonyos krónikus betegségben szenvedők, immunhiányos állapotú betegek, 65 éven felüliek stb..A gyermekek 6 hónap-35 hónapos kor között külön oltóanyaggal oltandók, a kockázati csoportokba tartozók térítésmentesen juthatnak hozzá. A 6 hónapnál fiatalabbak nem olthatók, esetükben a környezet oltottsága jelenthet védelmet.
Az oltóanyagok a háziorvosokhoz, házi gyermekorvosokhoz, foglalkozás-egészségügyi orvosokhoz kiszállításra kerültek.
Egészsége megőrzése érdekében lépjen Ön is időben, kérjen védőoltást!
A térítésmentes oltásban nem részesülők a gyógyszertárakban vényre juthatnak oltóanyaghoz.
Esztergomi Járási Népegészségügyi Intézet