KÖZÖS KULTURÁLIS ÖRÖKSÉGEINKRŐL
Oct 3, 2012

Dorog Város Barátainak Egyesülete harmadik éve vesz részt az UNESCO által meghirdetett, minden év szeptemberében megszervezett Kulturális Örökség Napjai európai és hazai rendezvénysorozatban. A három év tapasztalatai azt mutatják: van érdeklődés a rendezvény iránt, s van olyan kulturális (épített) örökségünk, amelyről érdemes évente programokat, előadásokat szervezni.

Egyesületünk azúttal is vetített képes előadás keretében mutatta be a Dorogi építészet - dorogi építészek című előadás keretében a római emlékektől napjainkig föllelhető (vagy már csak az emlékezetben, a dokumentumokban megőrzött) értékeket. Településünk történelme nemcsak az építés, de a pusztulás (néha a pusztítás) eseményeinek sorozata. Az ilyen előadás szembesíthet bennünket őseink törekvéseivel ugyanúgy, mint saját felelősségünkkel az örökség megőrzésének folyamatában. Mindenre van jó és rossz példa ebben a történelemben.


Örömünkre szolgált, hogy a kétnapos rendezvényt Dorogon csaknem két hétre bővítettük a helyi közösségek érdeklődése következtében. Mert huszonnégy előadásra kértek időpontot a dorogi civil szervezetek, az általános és középiskolák osztályai, de még szülői munkaközösségek is. Voltak Dorog határain kívülről érkező vendégeink is. A jó visszhang jeleként kell értékelnünk az újabb jelentkezők igényét, így civil közösségeknek, tantestületnek, sőt az elszármazott dorogiaknak is be fogjuk mutatni a közeljövőben Dorog épített örökségének történetét. Ezzel együtt megismétlődhet a tavalyi, mintegy hétszáz résztvevő támogatása törekvéseink iránt: múltunkat ne felejtsük!
Van örömteli hírünk az elmúlt évről! Tavaly Haranghy Jenő műveinek dorogi bemutatása volt a célunk.

Rendezvénysorozatunk is hozzájárult ahhoz, hogy a kiváló művész üvegablakai azóta a dorogi Szent József plébániatemplomban felújítva, régi fényükben ragyogják be a szakrális teret városunk és a katolikus egyház összefogásának következtében. Restauráltatta a művelődési házban található Haranghy-festményeket is a Dorogi Szénmedence Kultúrájáért Alapítvány (más festők alkotásaival együtt). Az épített örökség művészi darabjai kapták vissza így eredeti szépségüket és céljukat: városunk arculatának esztétikus, humánus fejlesztését és megőrzését.
Egyesületünk pedig már készül a következő év programsorozatára.


Kovács Lajos