Bányász Emlékház

Két évszázad emlékei

Bányász Emlékház

A látogatáshoz előzetes bejelentkezés szükséges!

Érdeklődni: 33/737-624 vagy reimann@dorog.hu

 

Reimann Bányászattörténeti Miniverzum: www.reimann.hu

 

Dorog és a bányászat

 

Dorogon, a több mint 200 éves múltra visszatekintő szénmedence központjában évtizedekkel ezelőtt elhatározták, hogy a bányászat helyi emlékeinek bemutatására tájházat alapítanak a helyi gyûjtők, volt mérnökök, bányászok. A bányász kolónia, a régi lakónegyed szanálásával 1983-ban válhatott valóra a terv. Az új lakótelep építésekor lebontották a régi bányász házakat, egyet a telep szélén meghagytak. Abban alakították ki az emlékházat, amelyet a 33. Bányásznapon avattak fel.

 

Érdekességek a Dorogi Szénmedence életéből

 

A Dorogi Szénmedencében 1781-ben indult meg a bányászkodás, nyugatról érkezett munkásokkal.

Dorog rengeteget köszönhet a bányászatnak. A néhány száz lelket számláló településből az évtizedek alatt néhány ezerre bővült a lakosság száma. Óriási személyiségek munkálkodtak itt. Számos mûszaki találmány vitte Dorog hírét, sok közülük a világ számos országában használatos gép a mai napig.

Dorog településképét szintén a bányászat rajzolta meg. Középületek sora épült meg a 20. század első harmadától kezdve. Ezek a mûvelődési ház, a sportpálya a déli kapuval, a bányakórház, a nagyiroda (ma Intézmények Háza), a Szent Borbála bányásztemplom, a polgármesteri hivatal, a bányakaszinó, amelyben ma a Gáthy Zoltán Városi Könyvtár és Helytörténeti Múzeum kapott helyet.

A városvezetésnek köszönhető, hogy az elmúlt években Dorogon megújult és új funkciókat kaptak a régi épületek.

 

Európában is egyedülálló kezdeményezések

Dr. Chorin Ferenc, a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. egykori vezérigazgatója 1932-ben Schmidt Sándor bányaigazgató javaslatára elhatározta, hogy a legalább 30 éves szolgálat után nyugdíjba vonuló bányászoknak kertes családi házat ad a társaság jutalmul. Ez a szociális intézkedés nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló gesztusnak számított a bányászok elismerésére.
A Bányász Emlékház épületében egykor négy külön bejáratú lakás volt kialakítvaelőterasszal, konyhával és egy vagy két szobával.

A Bányász Emlékházban a bányászati emlékeket a jelenleg három lakás összenyitásaként kapott terekben helyezték el. A helyi gyűjtők, a Dorogi Szénmedencében dolgozó bányászok, mérnökök felajánlásaiból állt össze a gyűjtemény. Az épületben tablókon és tárlókban kerültek elhelyezésre az emlékanyagok, ősnyomtatványok, térképek, szerszámok, mérő eszközök, a bányászathoz köthető régi dokumentumok és igazolványok, valamint fotók, melyeknek köszönhetően bepillantást nyerhetünk a mindennapi bányászéletbe.
Papp Béla Mihály ásványgyűjteménye egy külön teremben kapott helyet. Többek között megkövesedett csiga, tengeri sün, cápa- és rájafogak, korall, valamint gyöngy is ékesítette gyűjteményét. A gyönyörű gipszkristályok Dorogon kívül Tokodaltáróról, Lencsehegyről, Bajnáról és Mogyorósbányáról származnak.
Az épület kertjében is kiállításra került néhány emléktárgy, például a dorogi világszabadalom, az F-típusú vágathajtó gép, mely jelenleg a Reimann Bányászattörténeti Miniverzum udvarán tekinthető meg.

A Bányász Emlékház megtekintéséhez előzetes időpont egyeztetés szükséges a +36 33 737 624-es telefonszámon, vagy a reimann@dorog.hu emailcímen.