Megújul a 20 éves intézmény játszóudvara
Az intézmény idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Csaknem egy évszázaddal az első, intézményesített „kisdedóvó” létrehozása után, Dorog Város Önkormányzata, európai uniós társfinanszírozásban megvalósította egy (új) bölcsőde kivitelezését, és az, 2005. október 3-án meg is nyitotta kapuit a kisgyermekek előtt, 24 férőhellyel.
A bölcsődei ellátás iránti igény ugrásszerű növekedése miatt azonban hamarosan szükségessé vált a férőhelyek számának növelése. Újabb sikeres pályázatot követően 2011. novemberétől a bölcsőde új szárnyában, 28 férőhellyel bővült az intézmény. A bölcsőde a napközbeni kisgyermekellátás korszerű követelményeinek megfelelően végzi tevékenységét: jelenleg 4 csoportban, 52 férőhelyen biztosítják a bölcsődei ellátást, de a gyermekek napközbeni ellátásán túl – a szülők igénye szerint – lehetőség van időszakos gyermekfelügyelet igénybevételére is.
Az intézmény névadója Dr. Magyar Károly körzeti orvos és gyermekgyógyász volt Dorogon, aki 1950-től a város vonzáskörzetében dolgozott. Kétszer ismerték el munkáját miniszteri kitüntetéssel. 2005-ben nevezték el róla dorogi bölcsődét.
A 20 éves évforduló alkalmából az intézményhez tartozó játszóudvar a nyári időszak alatt felújításra kerül. A bölcsődei élet mindennapjainak szerves része a szabad levegőn való tartózkodás, a szabadban való játék. A 2025-26-os nevelési év kezdetekor az új játszótéri eszközöknek köszönhetően újra biztonságos körülmények között játszhatnak majd a gyerekek.
A bölcsőde kiemelt figyelmet szentel a környezeti nevelésre. A gyerekekkel való alkotás során megjelenik az újrahasznosítás, valamint előnyben részesítik a természetes anyagok használatát. A kicsik már ebben az életkorban is megismerkednek a szelektív hulladékgyűjtés és a komposzt fogalmával, érzékenyítik őket az állat- és növényvilág szeretetére, védelmére.
A megújuló udvaron a magaságyásoknak hála, a csoportok saját konyhakertet alakíthatnak ki, gondozhatják a növényeket és figyelemmel kísérhetik fejlődésüket.
A bölcsőde feltöltöttsége minden évben 100%-os, jelenleg is teltházzal üzemel. A nevelési év kezdetén jellemző a túljelentkezés, várólista van a megüresedő férőhelyekre.
A bölcsődei ellátás igénybevételének feltétele a dorogi lakcím, valamint a munkáltatói igazolások megléte.
Uitz-Lovasi Edina, az intézmény vezetője bízik abban, hogy a szeptemberben átadásra kerülő udvar újra a felhőtlen játék színtere lehet. Azt is megtudtuk tőle, hogy Dorog Város Önkormányzata 2024. májusában együttműködési megállapodást kötött az ESZC Bottyán János Technikum Szakképző Iskolával, duális képzés keretében a 2024/2025-ös tanévtől biztosítják a gyakorlati helyet a kisgyermeknevelő tanulóknak. Ez a feladat számos új kihívás elé állította a bölcsőde dolgozóit, azonban úgy gondolja, minden kollégája igyekszik a lehető legtöbb segítséget nyújtani a tanulóknak.
A kisgyermeknevelő a legtöbb törődést, szeretetet igénylő korosztályt neveli, biztosítva a gyermekek számára a harmonikus testi, lelki fejlődést. A bölcsődei nevelés-gondozás az érzelmi, értelmi fejlődés, a szocializáció és egészséges életmód megalapozása. A gyermekek számára megteremtett szeretetteljes, biztonságos, családias légkörben saját képességeik szerint fejlődhetnek, megtapasztalhatják a szabad játék örömét, élmény és fantázia világuk gazdagodhat.
A bölcsődében dolgozók arra törekszenek, hogy a gondjaikra bízott gyermekekből, a családjaikkal együttműködve, személyiségi jogaik tiszteletben tartása mellett, a világra nyitott, önálló, a közösségi együttélés alapvető szabályait elfogadó gyermekeket neveljenek. Kiemelten fontos céluknak tartják a fent megfogalmazott elvek átadását a hozzájuk járó diákoknak is. Céljuk, hogy a jövő szakembereit képezzék, megtanítva őket a szakma szépségeire, nehézségeire, a pontosság fontosságára, a szakmai keretek lehetőségében a folyamatos megújulás igényére.