30 éves a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dorogi Csoportja
3 hete

Interjú ifj. Fritz Istvánnal

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dorogi Csoportja a közelmúltban ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját. Ennek apropóján beszélgettünk ifj. Fritz Istvánnal, a szervezet vezetőjével.

- 30 éve Édesapád vezetésével megalakult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dorogi Csoportja. Hogyan emlékeztek vissza a kezdeti időszakra? Mi motiválta őt a csoport létrehozásában?

A Magyar Máltai szeretetszolgálat 1989. február 4-én alakult. A Dorogi Csoportot 1995. február 5-én hozta létre  7 emberrel. A célkitűzés tükrözte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat jelmondatát: "A hit védelme, és a szegények szolgálata!"

Feladatuknak tekintették a Dorogon élő idősek, rászoruló családok, egyedülállók támogatását élelmiszerrel, ruhával, tüzelővel, gyógyszerrel, jó szóval.

- Te mikor kerültél a csoport életébe?

Mindig az emlékeimben van, hogy szakközépiskolás koromban már hordtuk az időseknek a karácsonyi, húsvéti élelmiszer csomagot, de igazán 2016-ban kezdtem el jobban tevékenykedni, tűzifa kihordással, bútorok szállításával a rászoruló embereknek. 

- Milyen volt Édesapádtól átvenni ezt a feladatot?

Megrendítő. Sosem felejtem el, mikor leültünk ezt megbeszélni. Megtiszteltetés, de egyben rettentő felelősségteljes feladat. Tenni a mindennapokban munka és család mellett, vinni, hogy a szeretetszolgálat minden elesett számára segítséget tudjon adni.

- Hogyan épül fel a MMSz szervezete?

Az MMSz Egyesület Magyarországon 7 régióra felosztva végzi feladatát. Mi a Közép-Dunántúli Régióhoz tartozunk, tatai központtal. A mi régiónkban 17 önkéntes csoport működik.

- Milyen segítséget kaptok a központtól a Dorogi Csoport működtetéséhez?

A központtól havi rendszerességgel kapunk adományokat rászorulók részére. Tartós élelmiszert, tisztálkodási szereket. Valamint a régió belső pályázat útján részesít bennünket anyagi támogatásban éves programjaink lebonyolításához.

- Néhány éve megújult a Rozsályi Zoltán Közösségi Ház. Milyen programokat szerveztek az itt élőknek?

A Dorogon élő embereknek közösségi programokat szervezünk, ahova bárki nyugodtan becsatlakozhat. Különböző tematikájú kézműves délutánokat, utcaszínházat azoknak, akik ezt sosem tudják megengedni maguknak. Jótékonysági hangversenyt a Zeneiskola támogatásával, használt ruhabörzét rászoruló embereknek, nyílt délutánt a szeretetszolgálat megismerésére, minden hónap utolsó szombatján hálaadó szentmisét a dorogi Szent József Templomban.

Illetve minden szerdán 15-16 óráig irodai órát tartunk, ahol közvetlen kapcsolatba tudunk kerülni a nehezebb sorsú emberekkel.

- Milyen nehézségekkel kellett megküzdeni az évek során a csoportnak? Hogyan tudtátok ezeket megoldani?

Amikor még nem volt Közösségi Házunk, nehéz volt helyet találni a különböző programjainknak, a hittanos farsangokat, ünnepi alkalmakat, taggyűléseket hol a Petőfi-iskolában, hol a művelődési házban tartottuk. 2 éve elveszítettük az önkormányzattól kapott raktárunkat, ezt egy kisebb méretű helyiséggel még pótolni szeretnénk.

- Mik a legjobb emlékeitek az elmúlt 30 évből?

A legjobb emlékeink között található számos nyári tábor, amit gyerekeknek szervezhettünk. Sok Családi Nap, amit összehoztunk a városban. Mindenképp hatalmas öröm a Rozsályi Zoltán Közösségi Ház átadása, birtokba vétele és az azóta itt szervezett programjaink.

- Miben tudtok segítséget nyújtani a hozzátok fordulóknak?

Elsősorban tartós élelmiszer csomagokkal, téli időszakban tüzelővel, egész évben gyerekruhával, játékkal, kisebb bútorokkal.

- Hogyan változott az utóbbi időben azoknak a köre, akik hozzátok fordulnak segítségért? Megfigyelhető valamilyen tendencia?

Az elmúlt 2 évben egyre többen találnak meg bennünket több gyereket nevelő családok. Idős emberek. Hajléktalanok. A szegény sorban élő emberek száma több, mint korábban.

- Ha valaki segíteni szeretné a munkátokat, hogyan tudja ezt megtenni?

2 éve indítottunk el egy helyi programot "Légy jó!" elnevezéssel. Ez elsősorban a fiatalabb korosztályt hivatott megszólítani, ifjú önkéntes csoportot hoztunk létre a Dorogi Csoport megfiatalítását tűzve ki célul. A projekt jól halad, idén 10 új taggal fogunk bővülni, ami nagy szó, hiszen 1-1,5 éves folyamat, amire az önkéntesből tag lehet.

Minden nap fontos a jelenlét! Ehhez sok segíteni akaró emberre van szükség. Mind fizikai, mind anyagi tekintetben. Ez egy nagy és nemes feladat. Aki tettekkel akar segíteni, bármikor jelentkezhet elérhetőségeinken. Aki anyagilag támogatna, szintén megteheti személyesen, illetve az MMSz Egyesület központi számlaszámán  "Dorogi Csoport" megjelöléssel.

Minden segítséget nagyon köszönünk!

- Hogyan lehet hozzátok csatlakozni Kiket vártok a csapatotokba?

Aki csatlakozni szeretne hozzánk, az keressen fel bennünket az irodai órában vagy bármely rendezvényünkön. A nyílt délutánjainkat ajánlom még mindenki figyelmébe, ott kötetlen formában lehet ismerkedni a szeretetszolgálat munkájával, velünk. A következő ilyen alkalom 2025. március 28-án, pénteken 16:00 és 18:00 óra között lesz a Rozsályi Zoltán Közösségi Házban (Dorog, Hantken Miksa utca 8.)