Dorog és az Eucharisztia

Dorog és az Eucharisztia

Eucharisztia: Dorog meghatározó közösségformáló eseménye

TOP -7.1.1-16-H-ESZA-2019-00718 Dorog és az Eucharisztia

A kedvezményezett neve: Dorog Város Önkormányzata

A projekt címe: Dorog és az Eucharisztia

A szerződött támogatás összege: 14.000.000 Ft

A támogatás mértéke: 100 %

A projekt tervezett befejezésének dátuma: 2021. szeptember 30.

Dorog város újkori történelmének az egyik meghatározó közösségformáló eseménye az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszushoz kapcsolódó dorogi programsorozat. A projekt célja a 2020-ban megrendezendő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus apropóján egy, a város újkori történetét bemutató programsorozat megvalósítása, amely Dorog város egyháztörténeti, helytörténeti értékeit mutatja be, felelevenítve az 1938-as eseményeket.

  1. szeptembertől – 2020. szeptemberig az oltáriszentség köré épülő és helytörténeti tematikájú előadássorozatot szervezünk, melyen a dorogi egyházközségek képviselői és helytörténeti kutatók tartanak bemutatókat, vetített képes beszámolókat az eucharisztia témakörében.

A Covid19 pandémia miatt az előadássorozat 2021-ben lesz megtartva!

Az Eucharisztiához illetve Doroghoz kapcsolódó zenetörténeti bemutatókat tartunk 3 alkalommal. Bánáti Buchner Antal, az esztergomi székesegyház karnagyának bemutatása és Sáry László élettörténetének és alkotói tevékenységének bemutatása. A három alkalommal megrendezett zenetörténeti bemutató előkészíti azt az ősbemutatót amelyet 2020. szeptember 15-én tartunk: Sáry László művének a Cantata Dorogiensis De Eucharistia koncertjét.

A Covid19 pandémia miatt a bemutatók 2021-ben lesznek megtartva!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ARANYVONATTAL ÉRKEZTEK DOROGRA AZ EUCHARISZTIKUS VILÁGKONGRESSZUS DELEGÁLTJAI

2021/09/08

83 év után ismét Dorogra érkezett a különleges gőzös

Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus keretében mutatták be a Dorogi József Attila Művelődési Házban Sáry László: Cantata Dorogiensis De Eucharistia című zeneművét. A koncertre Budapestről, az Aranyvonattal bíborosok, egyházi személyiségek érkeztek a dorogi, esztergomi meghívottakon kívül.

A koncertet megelőzően köszöntötte a megjelenteket dr. Tittmann János polgármester:

"Büszkék vagyunk bányász elődjeinkre, akik városteremtő napi munkájuk mellett történelmi értékű eseményhez való kapcsolódás szellemi erejével is rendelkeztek. Rájuk emlékezve és hagyatékukból származó történelmi elvárásoknak megfelelni szándékozva csatlakozunk mi, mai dorogiak az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz.

A nemzetközi kongresszus eseményeinek sorába illeszkedő hangversenyen kerül bemutatásra Sáry László Cantata Dorogiensis de Eucharistia című darabja. Reményeink szerint a zenemű harmóniái jól érzékeltetik majd dorogi közösségünk múltból jövőbe ívelő, jóra törekvő szándékát." - mondta a polgármester.

Dr. Erdő Péter bíboros, prímás érsek úr ünnepi beszédében kiemelte: örömmel tért vissza Dorogra, lelkipásztori szolgálatának első helyszínére.

További részletek: https://www.magyarkurir.hu/hirek/az-aranyvonat-vitte-dorogra-az-eucharisztikus-kongresszus-vendegeit

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MEGHÍVÓ
ELŐADÁSSOROZAT DOROG ÉS AZ EUCHARISZTIA TÉMAKÖRÉBEN

Hazánk, pontosabban Budapest elsőként 1938-ban kapott lehetőséget először - a 34. - Eucharisztikus Világkongresszus megszervezésére, amelyhez Dorog nagyszerű programokkal csatlakozott. 2020-ban Budapest kapta ismét a szervezés lehetőséget a világkongresszus megrendezésére, de a világjárvány miatt 2021-ben adhat fővárosunk otthont az ünnepségsorozatnak. Dorog ismét szerepet kap ebben. Ehhez kapcsolódva a  Dorog és az Eucharisztia című, TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00718 számú pályázat részeként előadás sorozatot szervezünk a József Attila Művelődési Házban, melyre tisztelettel meghívjuk.

PROGRAM:

2021.08.30.    9.00                       Szabó-Berghauer Zoltán Zenetörténeti előadása

2021.09 29.   15.00                      dr. Tittmann János: Történelmi sajtószemle

2021.09.29.   16.00                    dr. Tittmann János: Történelmi sajtószemle

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TÖRTÉNELMI SAJTÓSZEMLE AZ EURÓPA NAPON

2021/06/05

Június 5-én a művelődési házban rendezték meg az Európa Nap – A Párbeszéd Napja ünnepének keretében a XXXIV. Eucharisztikus Világkongresszust bemutató Történelmi sajtószemlét. A program a a Dorog és az Eucharisztia című, TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00718 számú pályázatnak köszönhetően valósulhatott meg.

Történelmi sajtószemlére hívták az érdeklődőket a művelődési ház konferencia termébe június 5-én. Az ünnepségen, amely uniós pályázati támogatásnak köszönhetően valósulhatott meg, részt vett dr. Völner Pál államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője, Nunkovics Tibor országgyűlési képviselő, Steindl Balázs, a megyei közgyűlés alelnöke, dr. Hegedűs András, a Prímási Levéltár igazgatója, az egyházak képviselői, városunk, intézményeink vezetői.

Az eseményen nyitóbeszédet mondott dr. Völner Pál államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy töretlen a fejlődés, amelyet Dorogon tapasztal az elmúlt évtizedekben. A térség legdinamikusabban fejlődő városában, látogatásai alkalmával mindig a jövőkép formálásáról és a víziókról beszél a városvezetéssel. Ezek a megvalósuló projektekben nyomon is követhetők. Nemhiába a város mottója: „Jövőnket építjük, de múltunkat nem feledjük.”

Dr. Tittmann János polgármester előadást tartott az 1938-ban megrendezett XXXIV. Eucharisztikus Világkongresszus sajtószemléjéről.

Hazánk, pontosabban Budapest elsőként 1938-ban kapott lehetőséget először - a 34. - Eucharisztikus Világkongresszus megszervezésére, amelyhez Dorog nagyszerű programokkal csatlakozott. 2020-ban Budapest kapta ismét a szervezés lehetőséget a világkongresszus megrendezésére, de a világjárvány miatt 2021-ben adhat fővárosunk otthont az ünnepségsorozatnak. Dorog ismét szerepet kap ebben.

Szeptember 7-én különleges ősbemutatót láthat majd a közönség a művelődési házban – hangzott el az előadás zárásaként.

Köszönjük az Európai Uniónak és Magyarország Kormányának a program megvalósításához biztosított pályázatot.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MEGHÍVÓ
TÖRTÉNELMI SAJTÓSZEMLE A XXXIV. EUCHARISZTIKUS VILÁGKONGRESSZUSRÓL

Hazánk, pontosabban Budapest elsőként 1938-ban kapott lehetőséget először - a 34. - Eucharisztikus Világkongresszus megszervezésére, amelyhez Dorog nagyszerű programokkal csatlakozott. 2020-ban Budapest kapta ismét a szervezés lehetőséget a világkongresszus megrendezésére, de a világjárvány miatt 2021-ben adhat fővárosunk otthont az ünnepségsorozatnak. Dorog ismét szerepet kap ebben. Ehhez kapcsolódva a  Dorog és az Eucharisztia című, TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00718 számú pályázat részeként Történelmi sajtószemle címmel előadást tart dr. Tittmann János a József Attila Művelődési Házban 2021. június 5-én, melyre tisztelettel meghívjuk.

PROGRAM:

10:00 - 10:15                        MEGNYITÓ BESZÉD, dr. Völner Pál államtitkár

10:30 - 11:30                        Előadás, dr. Tittmann János

 

 

 

meghivo_2021.ea.sorozat.docx
97 KB
20210907Eucharisztikus kongresszus meghívó.pdf
780 KB
meghivo_2021.06.05.docx
97 KB